Ajándékba csak a szánalmat adják, az irigységet neked magadnak kell kiharcolnod.

Moldova György
" Mielőtt elítélsz, vedd fel a cipőmet és járd végig az utamat. Járd végig a múltamat, érezd a könnyeimet, éld át a fájdalmaimat, az örömömet. ...Tedd meg a lépéseket, amelyeket én megtettem és botladozz meg minden kövön, amelyen én megbotlottam... S mindegyik botlás után állj fel és menj tovább, úgy ahogy én tettem. Csakis ezután ítélkezhetsz rólam, felettem. Akkor mondhatod, hogy ismersz! "

2011. szeptember 6., kedd

Stohl - per percről-percre


Egy kis X-aktás poénkodás
"Tudjuk, hogy az igazság odaát van" - mondja a bírónő, majd hozzáteszi, hogy ideát viszont meg kell állapítani, hogy mi történt bizonyíthatóan.

Szépen megszerkesztett ítélet volt az első fokú

Mondja a bírónő, a kételyeket másodfokon sikerült tisztázni, ezért nem helyezték hatályon kívül az ítéletet Ruttner György javaslatára.

Összefoglalják újra az ügyet

A bírónő ismerteti a már ismert történéseket, hogy Ruttner György miket hozott fel a színész védelmére, miket mondtak a szakértők. Kiemeli Stohl András agyrázkódását, amit az első fokú bíróság súlyosbító körülményként értékelt.

És akkor jöjjön a bírói értékelés

A bírónő az első fokú ítéletet ismerteti első körben, hogy miért kapott a színész 2 év 4 hónap letöltendőt, 5 év vezetéstől és 3 év közügyektől való eltiltást. Ami után a védelem enyhítésért fellebbezett.

Közel 600 ezer forintot kell megfizetnie

Ezek az eljárási költségek, a teljes összeg nagyjából 800 ezer forint volt, a maradékot az állam állja. A közügyektől való eltiltás időtartamába beleszámítják az első fokú ítélet óta eltelt időt.

Tíz hónap letöltendő börtönt kapott Stohl

Járművezetés ittas állapotban bűntette miatt Stohl András másodfokon tíz hónap börtönbüntetést kapott. Öt hónap után szabadlábra bocsátható.

Mester Csaba is megérkezett

"Hát már csak önre vártunk, aztán kint fel is öltözhetett volna" - mondja a jó kedélyű bírónő Mester Csabának, aki megint elfelejtette időben felvenni a talárját. K. Pálék nem jönnek vissza, úgyhogy kezdődhet az ítélethirdetés.

Ügyész úr ne szaladgáljon

Mondja a bírónő az éppen befutó ügyésznek, aki azt mondja, a sértettek még a bíróság épülete előtt vannak, és akkor kiszalad behozza őket. Valaki más fogja behozni K. Pálékat, nem az ügyész.

A sértetti oldal elég pontosan fog érkezni, úgy látszik

Mondja a bírónő, hiszen mindenki megérkezett kivéve az ügyészt és a sértetteket. Rájuk vár most a fél magyar sajtó, Stohl András és Ruttner György, na meg persze a bírói testület.

Stohl András is elfoglalta a helyét

A bírói testület a helyén, Ruttner György is felvette a talárt, Stohl András a vádlottak padjánál áll. Percek kérdése, és ítéletet hirdetnek.

Bodrogi Gyula is megérkezett

Bodrogi Gyula megérkezett az ítélethirdetésre. Az első másodfokú tárgyalási napon ő is jelen volt, de a második tárgyalási nap első felén nem, az ítélethirdetést viszont nem akarta kihagyni. Sváby Andrással egyszerre érkezett. Hollósi Frigyes már nagyjából fél kettőkor megérkezett a bíróságra, a bíróság épületét fotózta telefonjával mielőtt bement.

Nem az újságírókon múlik majd az ítélet

Fél háromra van kiírva a folytatás, a sajtó képviselőinek nagy része már kettő előtt bő tíz perccel megérkezett a bíróságra.

Beszóltak Stohlnak a bíróságon

"Ne legyél már mártír" - szólt be egy ismeretlen Stohlnak a bíróság folyosóján. Stohl ingerülten rázta le az idegent, "Vigyázzál" - mondta neki.

Közkívánatra: Mester Csaba nadrágja

002-stohl-110906-
A tárgyalás előtt a helyszínről Kárász Róbert tudósít a Mokkának. Mester Csabával beszél - látják a diszkós nadrágot?
A bíróság elvonul ítélethirdetési szünetre
Nem egyszerű az eset, mi sem bizonyítja jobban, hogy a bírói testület bő két órára vonul vissza ítéletet hozni. Várhatóan fél háromkor hirdetnek majd ítéletet.

 

Stohl Andrást kérik meg arra, hogy mondjon valamit az utolsó szó jogán

"Egy ember vagyok, aki borzasztó nagyot hibázott" - kezdi Stohl. Még egyszer bocsánatot kér mindenkitől, akinek bármilyen fájdalmat okozott. Azt mondja, azt szeretné, ha K. Pál meggyógyulna.

 

Ügyvéd úr, mondja meg neki, hogy már elmondta

Mondja a bírónő Mester Csabának, hogy leállítsák K. Pált. Néhány mondat után sikerül.

K. Pál meg akarja mutatni a csípőjét

Sínt építettek K. Pál csípőjébe, hogy bizonyítsa, hogy maradandó a sérülése. "Hát én így nem tudok hugyozni" - mondja K. Pál kétségbeesve miközben a fényképezőgépek zajától alig hallani, amit mond. "Fürgő, mozgó ember voltam. Én akkor érzem jól magamat, ha kimegyek a kertbe" - mondja K. Pál. De azt mondja, már csak akkor tud menni, ha valaki elviszi valahova.

Mester Csaba végrehajtandót kér

K. Pál képviseletében azt mondja Mester Csaba, az igazság csak akkor nem sikkad el, ha végrehajtandó büntetést kap Stohl András.
  

Ruttner György verset idéz

Az ügyvéd beszéde végén Cyprian Kamil Norwid egy költeményéből idézett, de sajnos az általános nevetéstől alig lehetett hallani. De mindjárt kikeressük, pontosan melyik vers volt. 

Fárad a közönség

A bírónőnek feltűnt, hogy volt, aki elbóbiskolt, de már fent van. Arra kéri a közönséget, hogy próbáljanak még egy kicsit kitartani.

 

Próbaidős fogházat kér az ügyvéd

Ruttner azt kéri szabjon ki a bíróság büntetés az ittas állapotban elkövetett közúti baleset ügyében. Ruttner szerint ha nem Stohl András lenne az S. A. monogram mögött, akkor nem lenne kétséges, hogy felfüggesztettet kap.

Ruttner: Képtelenség K. Pálék követelését teljesíteni

A beszéd végén az ügyvéd kiemeli, hogy Stohl minden sérülttel megegyezett, kártalanítani igyekezett őket. Csak egy sérülttel nem tudott megegyezni, mert túl sokat követelt. K. Pál tízmilliós összeget szeretne a legújabb hírek szerint.

Ruttner: Stohl segíti eltartani a családját

Na, lassan csak a végére érünk. Ruttner szerint azért mégiscsak eltartja Stohl valamilyen szinten a családját. Ruttner most magáról beszél, azt mondja, hatott rá a média, de miután elvállalta az ügyet, az ügy részleteit megismerve rájött, hogy Stohl nem az a pökhendi alak, mint akinek látszott. Nagyon szép beszéd. "A média által közvetített kép nem felelt meg a valóságnak. Ez az eset nem úgy történt, mint ahogy arról a média eredetileg közvetített" - mondja Ruttner.

Még mindig a drogprevencióról van szó

Most már értem, miért olyan vastag a perirat. Ruttner György gond nélkül idéz húsz perce mindenféle emberektől, egyházi személyektől, iskolaigazgatóktól, rendőröktől olyan mondatokat, amelyek arról szólnak, hogy Stohl bűnbánó, jó ember, aki még azt is mondja, hogy a drog rossz.

Ismét iskolák ajánlásait olvassák fel

Ruttner azt mondja, Stohl drog- és alkoholprevenciót tartott az iskolákban, így igenis releváns a tevékenysége az ügy szempontjából. Úgyhogy elkezdte felolvasni az egyes iskolák igazgatóitól kapott ajánlásokat. Természetesen mind arról szól, hogy Stohl András mennyire jó prevenciós órákat tartott.

 

Ruttner felfüggesztett büntetést kér

 

Azt mondja, nem hogy lehet ilyen esetben alkalmazni, de nagyjából kell is, hiszen az ennél súlyosabb esetekben is az a gyakorlat, hogy felfüggesztett büntetést szabnak ki. Enyhítő körülménynek kiemeli még azt is, hogy Stohl kollégái jelezték, a színész jó ember, amiből Ruttner szerint következtetni lehet az elkövető jellemére.

Ruttner öt Pest környéki esetet is idéz

 

Ruttner György öt olyan ügyet idéz, amit ugyanezen a bíróságon tárgyaltak, hasonlóan Stohl András esetéhez, ugyanúgy ő volt az ügyvéd mind az öt esetben, és enyhébb ítélet született az ügyekben, mint amit Stohl első fokon kapott.

Ruttner enyhébb ítéletű, halálos gázolásokat idéz

Ruttner arra alapozza az enyhítési kérelmet, hogy a súlyos ítélet egy olyan súlyosbító tényezőre hivatkozva született, amiről végül kiderült, hogy nem is az. Ráadásul ő is idéz statisztikákat, természetesen olyan eseteket sorol, amikor valaki halálos balesetet okozott részegen, és akkor kapott 2 év börtönt, tehát kevesebbet, mint Stohl első fokon. Egy másik szintén halálos balesetet okozó ittas vezető esetét idézi, aki 1 év 6 hónap börtönt kapott. Egy halálos balesetet okozó részeg rendőr ügyét is idézi, aki ráadásul még szabálytalanul szirénázott is, 1 év 8 hónap fogházbüntetést szabtak ki.

 

Stohl András gondolkodó pózban várja a sorsát

Könyökét a térdén tartva, a fejét egy kézzel megtámasztva figyeli Stohl András, hogy Ruttner György hogyan védi. Eléggé hasonlít Rodin Gondolkodó című szobrára, ami a mostanában népszerű elképzelés szerint csak annyiban hibás szobor, hogy az emberek ha gondolkoznak, akkor alapvetően elég bamba képet vágnak, és nem megfeszülve ülnek a fejüket fogva. Ebből a következik, hogy Stohl András valószínűleg jelenleg nem gondolkozik, hanem csak feszülten ül.

 

Ruttner: Stohl nem hárította a felelősséget, agyrázkódása volt

Mivel korábban hátrányként jelentkezett Stohl András viselkedése közvetlenül a baleset után, ezért Ruttner erre is kitér. Azt mondja, nem menekült a színész, hanem a zavart, agyrázkódásos állapota miatt gyermeki szinten volt. Ráadásul szerinte egy berögzült számot felhívni nem tudatos cselekedet, mint ahogy azt az ügyész mondta.
 

 

Ruttner "Nem húzom az időt" György a legelső tárgyalási napról idéz

Az ügyvéd azt próbálja bizonyítani, hogy Stohl András furcsa viselkedését nem az ittassága, hanem az agyrázkódása okozta. Ezért idézi azokat a tanúkat, akiket még az első tárgyaláskor idéztek be, annak az autónak az utasait, akik egy koncertről tartottak Budapestre. Többen mondták azt, hogy nem éreztek alkoholszagot a színészen, viszont látták, hogy elég zavart.

 

Ruttner nem akarja az időt húzni

 

Az ügyvéd, aki nagyon szép körmondatokban, minden kérdést megrágva fejti ki az ügy minden részletét azt mondja, nem akarja az időt húzni, ezért nem sorol fel minden nyilatkozatot, ami arról szól, hogy Stohl András sérüléseit észlelték rendőrök, orvosok. Ilyeneket idéz, hogy Stohlnak nincs alkoholszaga, de zavart, a mért értéknél enyhébbek a tünetei.

Ruttner már nem akarja visszalökni a pert első fokra

Nem akarja már hatályon kívül helyezni az első fokú ítéletet, mert szerinte a szakvélemények megnyugtatóan bizonyítják, hogy teljesen felesleges volt a vádkiterjesztés. Ruttner arról beszél, hogy az ügyész állításaival szemben komoly jelentősége van annak, hogy Stohl is szenvedett sérüléseket.

Diszkózunk

 

"Ügyvéd úr, ne haragudjon, de mintha diszkóznánk" - mondja a bírónő, majd a teljes csöndben tényleg lehet hallani valami zenét. Megállapítják, hogy kintről szól, az ügyvédet nem zavarja, így Ruttner György folytatja.

Ruttner: Nem két szakértői vélemény van

Az ügyész szerint csak két szakértői vélemény van, Ruttner szerint három. Dr. Balogé, aki mérőszalaggal mért kedvezőtlent, még a nyomozati szakaszban. Aztán felkérték Dr. Molnárt, hogy adjon ő is szakértői véleményt, majd kirendelték Dr. Szabadost és csoportját, hogy készítsék el a felülvéleményt. Ruttner szerint ennek alapján biztos, hogy nem a baleset okozta a beszűkülést.

Ruttner megint körmondatokkal támad

 

Tényleg ott tartunk, mint a legutóbbi tárgyaláson, csak most Ruttner György egymagában lubickol, senki sem válaszolhat neki jelenleg. Hosszasan magyarázza, hogy miért a védencére nézve kedvező szakértői vélemény a jó, és miért nem a másik. Ezen tényleg csak kókadozni lehet.
Most a kedvezőtlen szakvéleményt kapja szét Ruttner
Kicsit ott tartunk, mint az előző tárgyaláson: Ruttner nehezményezi, hogy nem derül ki a szakvéleményből pontosan, hogy mikor vizsgálta meg K. Pált, hogy rosszul jelölte meg a baleset időpontját, valamint hogy nem derül ki, mitől lett hirtelen rosszabb az állapota K. Pálnak, amikor folyamatosan javult. Kitér újra arra, hogy Dr. Balog mérőszalaggal próbálta megállapítani a mozgásbeszűkülést, míg szerinte ezt radiológiai vizsgálattal kellett volna megtennie.

Ruttner: A védelem tájékoztatta a bíróságot a szakértőjéről

Miután Ruttner György kifejtette, hogy mennyire súlyosan sérültek Stohl András jogai a vádmódosítás/kiterjesztéskor, most azt mondja, a bíróság igenis tudott arról, hogy szakértőt kértek fel. Hozzáteszi, a büntető tanács elfogadta a védelem kérelmét, hogy szakértőt hozzanak, így Ruttner szerint a vádmódosítás mellett ez a második tárgyi tévedése az ügyésznek.

A bírósági beengedőket is érdekli az eset

Ha éppen nem jön senki, akkor a beengedéssel foglalkozó alkalmazottak be-benéznek a terembe, hogy hogyan áll az ügy.

Az elsőfokú ítélet után egy héttel kapta meg Stohl a vádkiterjesztést

Ruttner azt mondja, egyértelmű, hogy Stohl jogai alapvetően sérültek, mert arról, hogy olyan bűncselekménnyel vádolják, aminek nem 3 hanem 5 év a büntetési tétele, csak azután tájékoztatta a bíróság, hogy meghozták a 2 év 4 hónapról szóló ítéletet.

Stohl nem kapta meg a tájékoztatást, hogy kiterjesztik a vádat

Ruttner azt mondja, a vádmódosítás vagyis, hogy súlyosabb vádat kapott végül Stohl egyértelműen vádkiterjesztés, és így fennáll a súlyos eljárásjogi hiba továbbra is. "Vádkiterjesztés esetén a bíróság a tárgyalást a védő és az ügyész kérésére elnapolja" - idézi Ruttner a törvényt, vagyis automatikusan el kellett volna napolni a tárgyalást, legalább nyolc nappal. De Stohl nem kapott tájékoztatást. Ráadásul a vádkiterjesztő indítványt meg is kellett volna küldeni a tárgyalás előtt, de a vádlott a tárgyalásig nem kapta meg.
 



Ruttner: az ügyész elrugaszkodott a tényektől

Az ügyésznek nem csak a súlyosbító körülményeket kell feltárnia, de az enyhítőket is. Ruttner sorolja, hogy mik voltak az ügyész tárgyi tévedései. Csak előbb kicsit messzebbről nekifut.

Soha nem éreztem, hogy ennyire hátrányos helyzetet okoz az ismertség

Ruttner szerint a polgári jogfejlődés elveivel ellentétes az ügyész végkövetkeztetése, szerinte a polgári, törvény előtti jogegyenlőségnek mond ellent, amit az ügyész mondott. "Felháborítónak tartom, ellentétes a jogi tanulmányaimmal" - mondja Ruttner. Most jönnek az érdemi észrevételek.

Jön Ruttner György védőbeszéde

Készüljünk fel a lavinára. Már az ügyész is szépet döngölt.

Végrehajtandót kért az ügyész

Több személy sérült, több jármű sérült, átlépte a megengedett sebességet, közepesen ittas volt. Ez így együtt az ügyész szerint kirívó. Stohl András cselekménye a súlyosabb esetek közé tartozik, ezért indokolt a végrehajtandó szabadságvesztés. A felfüggesztett büntetés célja az egyéni prevenció előtérbe helyezése. Stohlra sokan figyelnek, a tettei nagy hatással lehetnek a környezetére, nagy közérdeklődésre tart számot az ügye. Ebből az következik, hogy a vele szemben alkalmazandó büntetésnek nagyobb hangsúlyt kell kapnia. Rossz társadalmi üzenetet hordozna, ha felfüggesztett büntetést kapna Stohl, mert a tetteinek nagy társadalmi visszhangja van.
 

A szigornak van visszatartó hatása

 

Az ügyész idézi a statisztikákból azt is, hogy a szigorú büntetések hatására csökkentek a hasonló jellegű közlekedési balesetek. A legsúlyosabb esetekben tartja indokoltnak a bíróság a letöltendő szabadságvesztést. Kérdés, hogy Stohl esete a legsúlyosabbak között van-e.

A statisztikák Stohl ellen szólnak

 

Mivel a jogi minősítés megváltoztatása nem indokolt, így a büntetési tétel felső határa továbbra is öt év. Ehhez képest a 2 év 4 hónap nem tekinthető soknak. Az ügyész az elmúlt öt év bűnügyi statisztikáit idézi, amiket ő nézett át, és elemzett ki. Minden hasonló esetben szabadságvesztést szab ki a bíróság, az esetek többségében felfüggesztve. 2007-ben 18 % volt a letöltendő hasonló esetben, 2010-ben 30 % a Pest Megyei Bíróságon pedig 50 % hasonló esetekben.

Nem igaz, hogy Stohl eltartja a családját

Szép lassan Ruttner minden enyhítő körülményére rácáfol az ügyész. Most például arra, hogy Stohl nem anyagilag, hanem erkölcsileg támogatja a családját, nővérét és annak gyerekeit, amit a színész ügyészi kérdésre be is vallott. Az ügyész szerint a család erkölcsi támogatás elvárható. Azt viszont elismerte, hogy az a pénz, amit a színész vezeklésként fizetett, az értékelendő.

Aki vezet, az nincs homályállapotban

 Stohl egy órával a baleset után távozik a helyszínről, ráadásul képes autóvezetésre, sőt haza is talál, így az ügyész szerint nem lehet szó az öntudatlan homályállapotról, amivel magyarázni akarták Stohl furcsa viselkedését.

 

Jó, hogy Stohl életet mentett, de semmi köze az ügyhöz

"Ha egy orvos ülne a vádlottak padján, az ő ügyében sem vennénk figyelembe, hogy előtte ezer életet megmentett" - mondja az ügyész. Ezért nem tudja figyelembe venni, hogy Stohl korábban megmentette valaki életét egy balesetben, sőt a Jászai Mari-díjat sem. A drogprevenciós előadást sem tudja figyelembe venni, akármennyire is hasznos társadalmilag, mert a mostani eljárás szempontjából teljesen irreleváns, mert ugyan volt ellene eljárás a drogozás miatt, nem az a vád alapvetően. Stohl András agyrázkódását sem tudja az ügyész elfogadni, mert hiába a korábbi tárgyaláson említett homályállapot, ami akár perceken át is tarthat, ha a színész közvetlenül a baleset után tárcsázta telefonján az élettársa számát, ami az ügyész szerint tudatos cselekmény.

 

Hogy alakulhat ki elváltozás úgy, hogy az orvosok nem veszik észre?

Teszi fel a kérdést az ügyész, vagyis hogy K. Pál csípőmozgása természetes úton is beszűkülhetett-e anélkül, hogy a folyamat soha egy orvosnak nem tűnt fel. Az ügyész emlékeztet arra, hogy Dr. Szabados és Dr. Balog is megállapította a mozgásbeszűkülést, Dr. Szabados radiológiai vizsgálatot is alkalmazott ennek megállapításához. Az ügyész hozzáteszi, az elfogadott az, hogy ha két tudományos módszer eredménye ugyanaz, akkor azt kell számításba venni, amelyik kevesebb feltételezést tartalmaz, ez pedig Dr. Balog szakértelme arról, hogy egyértelműen a baleset okozta a beszűkülést.

Az ügyész kiforgatja a másik szakértői véleményt is

A Stohlra kedvező részek vastagon kiemelve vannak Dr. Szabados szakértői véleményében, de az ügyész azt mondja, ez is jó trükk, mert abban a véleményben is benne vannak azok, hogy a beszűkülést a baleset okozhatta. Dr. Szabados szakvéleményében a saját konzulense azt írja, a mozgásbeszűkülést trauma (vagyis a baleset) okozta. Egyértelműen ezt írja, viszont a végső véleményben Dr. Szabados ellentmond a saját konzulensének, és azt írja, "nem egyértleműen" traumatikus. Az ügyész ekkor kezdett el gondolkozni, hogy ez miért lehet

 

A szakértőktől függetlenül megállapítható a mozgásbeszűkülés

Ügyész: azok a szakértők, akik megvizsgálták K. Pált azt mondják, van mozgásbeszűkülés. A különbség, hogy az egyik szakértő azt mondja, a beszűkülés a baleset miatt van, a másik azt mondja, hogy nem a baleset miatt van. A bíróság nem kért be újabb szakértőt az ellentmondás feloldására. Erre van lehetősége, úgy döntöttek, a bizonyítékok alapján mérlegelik, hogy melyik véleménynek adnak igazat.
Az ügyész is kezdi a szakértőzést
Emlékeztet arra, hogy a legutóbbi tárgyaláson az a szakértő, amelyik K. Pál tartós mozgásbeszűküléséről beszélt ténylegesen megvizsgálta a sérültet, míg a másik szakértő a leletekből dolgozott, ami az ügyész szerint nem elégséges. Az ügyész idézi a jogszabályokat: a szakértők felkéréséről tájékoztatni kell az ügyészséget és a bíróságot, ráadásul a szakértő személyére az ügyészségnek és a bíróságnak rá kell bólintania. Az ügyész azt mondja, a Stohl számára kedvező szakértői vélemény alkalmatlan arra, hogy figyelembe vegyék a tárgyalásban.
Ha volt is szabálysértés, az csak formális

 

Az ügyész arra is felhívja a figyelmet, hogy ha volt is esetleg bírói szabálysértés, amikor nem ismertették Stohl vádlotti jogait ismételten, akkor is csak formális szabálysértésről beszélünk, az nem alkalmas arra, hogy hatályon kívül helyezze az elsőfokú ítéletet.

Az ügyész tételesen cáfolja Ruttnert

 

Azután, hogy elmondták, nem kellett volna újra kimonani a vádlotti jogokat az ügyész arra reagál, hogy Ruttner szerint el kellett volna napolni a tárgyalást a vádmódosításkor. Az ügyész viszont azt mondja, ilyen esetben a védelemnek kell beadványban kérni a bíróságtól a napolást, nem automatikus a folyamat.

Kockás inges úr, nyelje le a rágógumit
Valaki nagyon hangosan rágózik, a bírónő megszakítja az ügyész monológját, és a rágó lenyelésére szólít fel. Pedig az állítólag nagyon veszélyes.
Ügyész: Ruttner György trükkje ügyes

 

Az ügyész reagál arra, hogy az elsőfokú bíróságon nem ismertették Stohl András vádlotti jogait, amikor módosították a vádat. Ez Ruttner szerint akár a per elkaszálását is jelentheti. Ügyész: valójában nem vádkiterjesztésről volt szó, szimpla vádmódosítás, a vád megváltoztatása történt, így nem tudták megszegni a Ruttner által kifogásolt szabályokat.

Jönnek a perbeszédek: Az ügyvéd megvárja, mit kér az ügyész

 

Ruttner György taktikázik, neki kell először felszólalnia, azt mondja, enyhe ítéletet kér, de azt mondja, nagy érdeklődéssel várja az ügyész álláspontját a vádról, valamint a kért büntetésről. Ruttner csak ezután fogja folytatni az alkudozást.

Majdnem hatvanezer a szakértés
Közel hatvanezer forintért állapították meg, hogy a két korábbi szakértői vélemény között miért van eltérés. A bírónő most azt olvassa fel, hogy Stohl András a baleset szinte minden szereplőjével megállapodott. Csatolták Stohl András Jászai Mari-díját is.

Elutasították az indítványokat

Ez gyors volt. Azonnal elutasították Mester Csaba kérelmeit. Az ítélethozatalkor kéne megmagyaráznia a bírónőnek, de röviden kifejti a bírónő, hogy miért nem veszik figyelembe. A két eltérő szakértői vélemény felülvizsgálatára az Országos Orvosszakértői Intézet tanácsát kérték fel, és a vizsgálatot az intézet igazgatója folytatta le, ami a bírónő szerint felülvéleménynek tekinthető. "Nem, ügyvéd úr, befejezte a felszólalását" - inti rendre a bírónő Mester Csabát. A bírónő hozzátette, nem a pénzről szól a mostani tárgyalás, ez nem polgári szakasz, a felelősség megállapításáról van szó most, ezért nem a százalékok a legfontosabbak.

Mester Csaba feljelenti a szakértőt

A Stohl-pertől teljesen függetlenül feljelenti majd a szakértőt az etikai szabályok megsértése miatt. "A szakértő úrról szálljunk már le. Azt tessék inkább mondani, hogy mi a bizonyítási indítványi" - inti rendre a bírónő Mester Csabát. Mester Csaba elmondja ismét, amit eddig. Röviden: K. Pál a baleset miatt nem tud jól mozogni, vizsgálják felül a szakvéleményeket, ne olyan szakvélemény alapján ítéljenek, ami ténybeli valótlanságot tartalmaz.

A szakértő minimálisan elfogult

Mester Csaba azt mondja, a szakértő a minimális elfogultság látszatát keltette. Milyen finoman fogalmaz. Majd csatolja azokat az újsághíreket, amelyek arról szólnak, hogy a tárgyalás előtt kiderült a szakvélemény eredménye, amit elvileg csak K. Pál és ügyvédje tudhatott volna. Bors és Blikk cikkeket csatoltak éppen a peranyaghoz. Van ennél feljebb?

Hogy meri azt mondani, hogy szakszerűtlen?

Kérdezi a bírónő Mester Csabát, aki a józan ész szabályaira, meg egy korábbi szakvéleményre hivatkozva mondja azt, hogy az új szakvélemény, amit valamilyen fontos intézet vezetője készített, nem felel meg a valóságnak. Mester Csaba a lába emelgetésével bizonyítja a józan észről szóló teóriáját. Azt mondja, szabad szemmel is meg lehet állapítani, hogy egy lábat 80 vagy 105 fokban lehet mozgatni.

Mi okozhat természetes úton ilyen beszűkülést?

Ha az életkor okozza, akkor a jobb oldal miért nem szűkűlt be annyira, mint a bal oldal? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekkel bombázza Mester Csaba a szakértői véleményt. "A józan ész szabályai szerint, ha az öregedés okozná, akkor mindkét oldalon ugyanakkora lenne a mozgásbeszűkülés, ezért ez a szakvélemény szakszerűtlen" - mondja Mester.

Hat irányban mérték K. Pál lábának mozgását

Megint kezdődik a dobálózás a latin szavakkal. Röviden a lényeg: K. Pál lábmozgását hat irányban mérték (emelés, hajlítás, csavarodás, stb.). A szakértői véleményben mindig kb. 15-20 fokkal nagyobb a mozgástartomány, mint a gyógytornát végző intézményé. "Van ennek a központnak szakértői képesítése?" - kérdezi a bírónő. Mester Csaba: ez egy ambuláns központ. "És miért nem mérték fél éven keresztül a mozgástartományt, miért csak a szakértői vélemény után?" - teszi fel a keresztkérdést a bírónő. Mester Csaba: azért, mert erre eddig nem volt szükség.

Mester Csaba: a szakvélemény szakszerűtlen

Elkezdődik a kemény menet. Mester Csaba azt mondja szakszerűtlen a szakvélemény, és csatolja egy egészségügyi központ méréseit, ahol K. Pál a gyógytornáját végzi. Ilyen eltérések vannak: 105 fokos csípőhajlítás a szakértői véleményben, 80 fok abban az intézményben, ahol K. Pál hónapok óta gyógytornára jár. Mester szerint ez jelentős eltérés a szakvéleményhez képest.

Bográcsozás közben Stohl prevenciója a téma

Az intézményvezetőkkel irattak néhány ajánlást arról, hogy Stohl mennyire jó prevenciós órákat tartott. "Ezt hadd ne olvassam fel" - mondja a bírónő az egyik kézírásos ajánlásra. "Ehhez grafológus kéne, elég érdekes kézírás" - mondja. "Amióta Stohl András elment, bográcsozás közben az a téma, hogy ne használják a drogokat" - idéz szabadon az egyik levélből a bírónő.

Beadták, hogy mekkora távot tett meg Stohl a drogprevenció közben

A bírónő már ugyan rendelkezik egy példánnyal abból a papírból, amiben Stohl András drogprevenciós kampánykörútjáról írtak összefoglalót, de most kapott egy újat. A színész 24 helyen járt, még szeptember 2-án is volt előadáson. 278000 forintjában volt Stohl Andrásnak ez a körút, azt nem mondják meg, hogy pontosan hány kilométert tett meg, de még azt is beadták a beadványban. "Remélem, nem ön vezetett" - mondta a bírónő, derültség a teremben.

Mester Csaba aggódik, hogy kiküldik a lehetséges tanúit

A bírónő megnyugtatja, hogy nem, majd ismerteti, hogy miért folytatódik ma a tárgyalás: Azért, mert a legutóbb nem értettek egyet a szakértők abban, hogy K. Pál csipőjében a mozgásbeszűkülését a baleset okozhatta-e. Várjuk, hogy kezdődjön a show, egyelőre csak különféle beadványokat adnak be újra a bíróságnak.

K. Pál felment, de várják lent

A bírónő kisebb meglepetésére megjelent K. Pál is a tárgyaláson, aki viszont nem a földszinti tárgyalóterembe ment, hanem az első emeletre valahova egészen máshova. Éppen megpróbálják előkeríteni.

Mester Csaba eltakarta talárjával a nadrágját

De egy kicsit kilóg az alja, azt meg végképp nem tudja eltakarni, hogy fehér bőrcipőben érkezett. Közben Ruttner György is elfoglalja a helyét a tárgyalóteremben. Közben figyelmeztetik őket, hogy a tárgyalóterem nem öltöző, már a folyosón fel kellett volna venni a talárokat.

Szatyros testőrrel érkezett K. Pál

Háromnegyed kilenc után egy kicsivel megérkezett K. Pál, a baleset legsúlyosabb sérültje, lánya és több ismerőse társaságában, akik közül az egyik próbálta eltakarni K. Pált az operatőrök elől. Természetesen sikertelenül. Stohl András kilenc előtt pár perccel futott be. Az érdeklődés hatalmas, próbálják beterelni legalább a hallgatóság felét a tárgyalóterembe. A színész pályatársai közül csak Szabó Győzőt láttuk megérkezni.

Mester Csaba diszkós nadrágban

K. Pál ügyvédje, Mester Csaba valamivel fél kilenc előtt érkezett meg a bíróságra, ing, zakó és egy világoskék, hatalmas fehér mintás, klasszikus diszkós farmer volt rajta. A tárgyalásra sokkal többen kíváncsiak, mint eddig, körülbelül kétszer annyi fotós és videós van, mint korábban, és számos civil érdeklődő is eljött. Stohl pályatársait egyelőre nem láttuk.

Kilenckor kezdődik a tárgyalás

Szeptember hatodikán, kedden reggel kilenckor megkezdődik Stohl András bűnügyének tárgyalása. A másodfokú tárgyalás második fordulóján akár ítélet is születhet, sokan enyhébb büntetést várnak, mint az első fokon kiszabott 2 év 4 hónap letöltendő börtönbüntetés. Az ítéletet jelentősen befolyásolhatja, hogy bizonyítható-e, hogy a legsúlyosabb sérült, K. Pál a baleset következtében szenvedett-e maradandó sérülést. Az előzmányekről megtudhat mindent itt.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése